על הקשר בין בריאות הפה, לביטחון עצמי ולפסיכולוגיה חיובית

אנשים רבים מגיעים למרפאת שיניים בחיפוש אחר חיוך מושלם.

בעבר הייתה לי נטייה להתנגד במידה מה לתופעה זו מתוך אידיאל כי רפואת השיניים צריכה להתמקד בפן הרפואי בלבד.

היום, לאור ניסיון בטיפול במספר רב של מטופלים אני כבר יודעת כי טיפולי האסתטיקה הדנטלית הם טיפול רפואי לכל דבר.

הבנתי שדברים מסויימים הם פשוט מעבר לקונקרטי, שדברים מסויימים אינם נמדדים רק במה ש"צריך" אלא גם במה ש"הרצון נמשך אחריו".

בכל פעם מחדש אני נפעמת מהתגובות של אנשים לטיפולי הלבנה או טיפולים מגוונים לשיפור מראה החיוך.

תגובות כמו "הגשמת לי עכשיו חלום" לא חלמתי בכלל שאזכה לתשואות כאלו ממטופלים כתוצאה מטיפולי אסתטיקה של החיוך.

גנית בג'איו, מאמנת אישית, תתן לנו הסבר מדעי- מדוע אנשים רבים מרגישים שהחיוך שלהם הוא מרכיב כ"כ חשוב בביטחון העצמי שלהם:

כמה מכם מרימים גבה (או שתיים) למקרא כותרת זו? בכתבה זו ברצוני להסביר כיצד שמירה על בריאות הפה עשוייה להגדיל את מפלס האושר שלנו.

ID-100113083

בהתאם לתורת הפסיכולוגיה החיובית, שפותחה לפני כעשרים שנה ע"י הפרופסור מרטין סליגמן והעוסקת בחקר האושר והשגשוג האנושיים, ניתן להעצים את מפלס האושר של כל בני האדם באמצעות שימוש במגוון כלים וטכניקות. אחת מהטכניקות הפשוטות ביותר הינה באמצעות חיוך!!!

חיוך משחרר חומרים שונים בגוף הגורמים לתחושה חיובית, הוא גם חוסם רגשות שליליים שונים (ניסיתם פעם לכעוס או לצעוק בעודכם מחייכים?) ויש לו תכונה מדהימה נוספת: הוא מדבק… קשה להסתכל על אדם מחייך בלי לחייך בחזרה… כאשר אנו נמצאים בסביבת אנשים מחייכים, רבים הסיכויים שנרגיש טוב יותר ונהיה מאושרים יותר.

Picture1

אז איך זה קשור לבריאות הפה ולביטחון עצמי?

פנתה אלי מתאמנת שנהגה להרכין את פניה בזמן שדיברה, לא שמרה על קשר עין עם זולתה ומעולם לא נראתה מחייכת "בפה מלא". כאשר היא ציחקקה, היא עשתה זאת תוך הסתרת פיה בכף ידה, והקפידה לרסן את הצחוק במהירות. אותה מתאמנת סיפרה לי שבגיל צעיר היא קיבלה מכה חזקה שגרמה לשן הקדמית שלה לקבל גוון כהה יותר, ותמיד היתה בטוחה שכל מי שמסתכל בה יראה מיד את השן הכהה שלה ויחשוב עליה מחשבות שליליות.

ID-100295727

למרבה הצער, לבני אדם רבים ישנה נטיה להעצים את התכונות השליליות, ולתת לתכונות אלה לנהל אותן. אם צמח לך פצעון קטן על האף, ותעמדי מול מישהו שיביט בך, סביר להניח שתרגישי שבן השיח שלך מסתכל דווקא על הפצעון… גם אם תשאלי אותו במפורש אם הבחין בפצעון, ותקבלי תשובה שלילית – יש סיכוי שלא תאמיני לתשובה…

אותה מתאמנת שהזכרתי קודם, העצימה את חשיבות הפגם בשיניה, ושינתה את כל התנהגותה על מנת "להסתיר" את הפגם האמור. המחיר ששילמה על הסתרת הפגם פגע באיכות החיים שלה, בביטחון העצמי שלה וכמובן במפלס האושר שלה…

לפעמים קל הרבה יותר לתקן פגמים שונים מאשר לנסות להסתירם. אם לא זכינו במערכת שיניים ישרות ונוצצות "כמו בפרסומות", או שאנו סובלים מריח פה לא נעים, אנו יכולים לבחור לטפל בכך. כך גם נשמור על בריאותינו וגם נזכה בערך מוסף, שהוא היכולת להרגיש טוב יותר, להגדיל את הביטחון העצמי שלנו ואפילו לחייך יותר ולהיות מאושרים יותר.

גנית בג'איו היא מאמנת אישית בשיטת ה –gps,(הגעה מהירה אל היעד), בעלת קליניקה פרטית בשכונת בית הכרם בירושלים.

לשאלות, תגובות ופרטים נוספים, ניתן ליצור קשר עם גנית בטלפון 052-2634263.