כיצד ניתן להתמודד עם טיפול שיניים מורכב כשתזרים המזומנים קצת קצר?

ישנן דרכים בהן ניתן לבצע את הטיפול השיקומי המורכב גם כשהעלות הכלכלית דוחקת

העלות הגבוהה, של טיפול השיניים המורכב, עלולה להוות מטרד מאוד גדול לחייו של המטופל ולגרום לו לנסות לדחות את הטיפול למועד מאוחר יותר. הבעיה בדחיית הטיפול למועד מאוחר יותר היא שפעמים רבות המצב רק הולך ומחמיר ובסוף העלויות של הטיפול רק הולכות וגדלות וכל הזמן הזה המטופל נאלץ להתמודד עם כאבים ואיכות חיים ירודה מאוד (חוסר יכולת לאכול כמו שצריך, ירידה חדה בביטחון העצמי עקב הבושה לחייך בחופשיות ועוד). בפרק זה נדון בסוגיה- מה ניתן לעשות כאשר הטיפול השיקומי יקר מדי ואין ביכולתך לשלם על כל הטיפול מראש?!

פעמים רבות, טיפולי שיקום מורכב, טוב ואיכותי, יכולים להגיע לעלות של עשרות ואולי אף מאות אלפי שקלים. כאשר מטופל מגיע למצב זה, פעמים רבות הוא עלול לחוש שהתקרה נופלת מעליו, ממש כך! אז מה עושים? איך משלמים? איך אפשר להתמודד עם מצב כזה? ישנן דרכים לחלק את הטיפול לשלבים עם מרווחים ארוכים בין שלב לשלב, באופן כזה שתהיה לך אפשרות לעמוד בעלויות הטיפול וגם לוודא שהמצב של הפה והשיניים שלך לא מידרדר מעבר למצב הנתון עכשיו.

במקרה שבו עלות הטיפול השיקומי המורכב היא גבוהה מדי עבורך, ישנן דרכים בהן ניתן לחלק את הטיפול לשלבים באופן כזה שיאפשר לך לעבור את הטיפול לאט ובשלום.

כחלק מכל טיפול שיקומי מורכב ישנם מספר ומספר תהליכים שיש לעבור לפני הגעה למצב של כתרים וגשרים וכו'. בד"כ הטיפול נחלק ל-3 שלבים עיקריים:

  1. שלב ראשון בתכנית הטיפול נקרא שלב ההכנה הראשונית: זהו השלב הקריטי בטיפול, אשר העלות שלו היא בד"כ לא גבוהה במיוחד וניתן לבצע אותו תוך זמן סביר. בשלב זה מבצעים את כל מה שקשור לניקוי יסודי של הפה- ביצוע ניקוי של החורים והנחת סתימות, ביצוע הסרת אבנית וניקוי של החניכיים. מטרת שלב זה היא להביא את הפה למצב שהוא בריא– אין חורים, אין כאבים והחניכיים כבר לא מדממות, כבר לא קיימת מחלה פעילה בפה.
  2. שלב ביניים: אחרי שלב ההכנה הראשונית יש לבדוק האם ישנם שינויים נוספים שצריכים להתרחש בפי המטופל לפני התחלת הכנה לכתרים וגשרים. לפני הגעה למצב של כתרים סופיים ניתן לבצע שיקום זמני באמצעות חומרים זמניים. תמיד עדיף לבצע שלב ביניים זה מאחר והוא מהווה אינדיקציה למידת הצלחת הטיפול השיקומי הסופי. במידה וישנם שינויים נוספים שיש לבצע- בשלב זה ניתן לאתר אותם. שלב הביניים, לאחר ההכנה הראשונית, גם הוא בד"כ לא מצריך עלות גבוהה מדי מבחינה כלכלית.
  3. שלב השיקום הסופי: בשלב של השיקום הסופי- בו לוקחים מידות ושולחים לטכנאי על מנת לייצר כתרים וגשרים סופיים או שיקום נתמך על שתלים הוא השלב בעל העלות הכלכלית המשמעותית (בד"כ מעל 66% מעלות הטיפול). מאחר וזהו החלק שהעלות שלו היא הגבוהה ביותר בטיפול, על מנת להתחשב במטופל, ניתן להוציא אותו לפועל במספר שלבים. בד"כ מומלץ לחלק שלב זה ל- 4 שלבים שונים, כאשר בכל שלב משקמים רבע פה שלם באמצעות שחזורים קבועים. כך, באופן מסודר ניתן לפרוס את הביצוע וההוצאה לפועל של תכנית הטיפול השיקומית על פני 3-5 שנים, בהתאם לרצונו של המטופל.

פריסה של תכנית הטיפול על פני 3-5 שנים עלולה להישמע קצת מרתיעה. אנו נמצאים בעידן שבו אנשים רוצים להשיג מהר! כאן! ועכשיו! כבר יצא לך לחוות את התחושה הזו? גם לך יצא לפספס הרבה דברים חשובים כתוצאה מכך? אם יש לך סובלנות ורצון כנה ואמיתי להגיע למטרה של פה בריא וחיוך יפה עדיף לפרוס את תכנית הטיפול על משך של מספר שנים (ישנם מקרים של 5-6 שנים). על כן מומלץ לשבת עם רופא השיניים שלך ולדון בכל אפשרויות הטיפול הנכונות עבורך, כולל האופן שבו תצא תכנית הטיפול לפועל. במרפאת השיניים שלי, אני מייחדת זמן מיוחד על מנת לשבת עם המטופל ולעבור על תכנית טיפול מורכבת ביחד. בזמן זה הוא מקבל את כל המידע שהוא צריך על מנת להגיע מוכן ומזומן לטיפול. אני בטוחה שגם רופא השיניים שלך ישמח לשבת יחד אתך ולעזור לך בכך.

עכשיו שיש לך את הראייה לגבי השלבים השונים בביצוע תכנית טיפול שיקום שיניים מורכב תהיה לך האפשרות לגשת למרפאת השיניים בה בחרת לבצע את הטיפולים ולבקש לשבת עם רופא השיניים כדי לקבל ייעץ כיצד ניתן לבצע את הטיפולים על פי תכנית מסודרת.

 רק צריך לשים לב– כאשר פורשים את תכנית הטיפול על פני זמן רב יותר- מומלץ להגיע לביקורים תכופים יותר אצל השיננית מאחר והחומרים לשיקום הזמני מצריכים תחזוקה יותר קפדנית, במטרה לוודא שהמצב של בריאות הפה שלך לא מידרדר מחדש.

חשוב להגיע מוכן מראש לעובדה כי טיפול שיניים מורכב הוא טיפול שעלותו היא גבוהה ולא להגיע מופתעים. ההכנה מראש תעזור לך רבות להגיע מוכן ולערוך את השיקולים הנכונים ביותר עבורך בעת בניית תכנית הטיפול השיקומית, כפי שיובא לפניך בעצות הנוספות כאן בבלוג.